تکنولوژیکسب و کار

استارتاپ ها چشم انتظار پروژه های دولتی

در حال حاضر گذر به شهر الکترونیکی، یک الزام برای جوامع به حساب می آید. رشد سریع فناوری، پیچیده تر شدن زندگی بشر در شهرهای بزرگ، افزایش بهره وری و خدمت رسانی بهتر به مردم سبب شده است تا شهرها به سمت اجرای این فرآیند حرکت کنند. شهر الکترونیکی محصولی است که پس از طی یک فرآیند به دست خواهد آمد و برای طی مراحل این فرآیند علاوه بر همگام شدن شهروندان، می بایست زیر ساخت ها و سیستم های لازم برای آن نیز از سوی دولت فراهم شود.

دولت در راستای تحقق شهر و شهروند الکترونیکی پروژه هایی را در نظر گرفته است که برای اجرایی کردن بسیاری از آنها می بایست با شرکتهای بزرگ و کوچک وارد همکاری شود. آنها برخی از این پروژه ها را بر اساس اهمیت و حجم پروژه به شرکت های مختلف برون سپاری می کنند. این کار موجب می شود پروژه ها به صورت موازی و سریع تر اجرا شوند.

حوزه شهر و شهروند الکترونیکی به عنوان یک فرصت بسیار خوب برای کسب و کارهای گوناگون از جمله کسب و کارهای نوپا محسوب می شود. فرصتی که دلیلش پتانسیل بالای این حوزه است. حوزه هایی مانند فعالیت های بانکی (پرداخت قبوض، کیف پول الکترونیکی)، فعالیت های آموزشی (کتابخانه دیجیتالی، آموزش مجازی)، فعالیت های مسافرتی (رزرو بلیت سفر، رزرو هتل) و فعالیت های درمانی (سیستم نوبت دهی آنلاین، اطلاع از تازه های پزشکی) از جمله شاخه های این حوزه هستند که می توانند ایده ها و کسب و کارهای متفاوتی را به خود ببینند.

کسب و کارهای نوپا که توان عملیاتی ساده تر و البته سریع تری را دارند می توانند با ورود به هر یک از این فعالیت ها ایده ها و پروژه های خود را اجرایی کنند. کما اینکه در حال حاضر استارتاپ های بسیاری در این حوزه ها فعالیت می کنند که این امر نشان از پتانسیل های زیاد این حوزه دارد. برای مثال می توان به برترین شهر الکترونیکی جهان، سئول در کره جنوبی اشاره کرد که بیش از ۵۰۰ مورد از خدمات خود شامل خدمات حمل و نقل، گردشگری، تجارت، بهداشت و ترافیک را به صورت الکترونیکی با همکاری شرکت های بزرگ و کوچک به مردم ارائه می کند.

برون سپاری به شرکت های قدیمی و با تجربه باعث می شود تا پروژه ها با عملکرد و بازدهی بیشتری اجرایی شوند چرا که تجربه چند ساله آن ها احتمال شکست پروژه ها را کاهش می دهد. در مقابل، یکی از مهمترین نتایج برون سپاری به شرکت های نوپا و دانش بنیان، اشتغال زایی و در پی آن کاهش مهاجرت نخبگان و مهندسان از کشور است، این امر منجر به بقای شرکت ها و افزایش توان رقابتی آن ها می شود.

در راستای تحقق عدالت اجتماعی، بهتر است اجرای برخی از پروژه هایی که در توان شرکت های نوپا و دانش بنیان است، به آنها سپرده شود. این شرکت ها با داشتن روحیه کار تیمی، خلاقیت و نوآوری و چابکی، صلاحیت اجرای برخی از پروژه های مهم و مطرح در این حوزه را دارند. کافی است که کمی به آن ها میدان داده شود تا بتواند خودشان را اثبات کنند. پتانسیل و توان این شرکت ها در کنار جریان های درآمدی حاصل از اجرای این پروژه ها کمک شایانی به بقای آن ها می کند و در نتیجه فضای پویایی را برای آی تی کشور رقم می زند.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن