تربیت کودکروانشناسی

کودکم با هیچ چیز کنار نمی آید!

کودک راحت یا کودک دشوار؟

تفاوت های شخصیتی افراد از همان دوران کودکی کاملا مشخص است. کودکان بر اساس ویژگی های ذاتی به چند دسته مهم تقسیم می شوند: ۴۰ درصد کودکان تحت عنوان گروه 《راحت》 طبقه‌بندی می‌شوند. این کودکان معمولاً سرزنده و شاداب، خوشرو و خوش اخلاق هستند، میزان تحرکشان طبیعی است، برنامه منظمی برای خوابیدن و غذا خوردن دارند، سازگاریشان بسیار بالاست و با هر محیط و شرایط جدیدی خود را وفق می‌دهند. مدیریت رفتاری این کودکان برای دیگران بخصوص والدین راحت است؛ به طوری که اطرافیان کمتر دچار زحمت می شوند.

از سوی دیگر، کودکانی که هیجانی و تحریک پذیرند، کج خلق و پر تحرک هستند، برنامه منظمی برای خوردن غذا و خوابیدن ندارد و در برابر موقعیت های تازه، واکنش‌های تند و منفی از خود نشان می دهند تحت عنوان کودکان 《سخت و دشوار》 شناسایی می شوند. این گروه که حدود ۱۰ درصد کودکان را در بر می گیرند در قبال تغییرات حساس هستند و معمولاً در ارتباط با دیگران دچار مشکل می شوند. آنها به دلیل قدرت انطباق و سازگاری بسیار پایینشان، هرگز با محیط های جدید به راحتی کنار نمی آیند.

این کودکان آستانه تحمل پایینی دارند و در قبال شکست و باخت بسیار حساس هستند تا جایی که ممکن است در مواجهه با ناکامی ها عکس العمل های تندی از خود نشان دهند؛ مثلا، خشمگین شوند، گریه کنند یا جیغ و داد راه بیاندازند. مدیریت و کنترل رفتاری این کودکان کار آسانی نیست و اغلب در آینده هم در برابر تغییر و تحولات طبیعی زندگی انعطاف پذیری کمتری خواهند داشت.

دسته سوم کودکانی هستند که سطح فعالیت پایینی دارند، از موقعیت‌های جدید تا حدودی پرهیز می‌کنند و در مقایسه با کودکان 《راحت》 به زمان بیشتری برای سازگاری با موقعیت های جدید نیاز دارند، این گروه تحت عنوان گروه 《کند》 طبقه بندی می شوند؛ حدود ۱۵ درصد کودکان در این دسته هستند. بقیه کودکان، ۳۵ درصد باقیمانده از لحاظ ابعاد مورد بررسی در حد 《متوسط》 هستند.

نه به سختی سنگ و نه به نرمی عسل

کودکان سخت امروز، بزرگسالان انعطاف ناپذیر فردا هستند؛ بنابراین بیش از آنکه دیر شود آنها را دریابید. تغییر دادن رفتار کودکان انعطاف ناپذیر سخت است؛ اما آنقدرها هم دشوار نیست که بگوییم کاری از دست والدین بر نمی آید؛ والدین با توسل به راهکارهای زیر می توانند تا حدود بسیاری زیادی، برای بهتر شدن شرایط کودکشان تلاش کنند.

این غذای خوشمزه را بخور!

معمولاً کودکان انعطاف پذیر به هر گونه تغییری واکنش نشان می دهند و حتی گاهی اوقات حاضر به امتحان چیز جدیدی نمی شوند. در این صورت، والدین می توانند در منوی غذاهای روزانه یا هفتگی شان غذایی را اضافه کنند که کودک حتی حاضر به چشیدن آن نیست. با همین تمرینات کوچک، اندک اندک می توانید انعطاف پذیری را به کودکتان آموزش دهید و برای تجربه هر مورد جدیدی آماده سازید.

بیا برویم مهد کودک!

رفتن به مهد کودک از جمله تمریناتی است که با آن میتوانید کودک را به محیط های جدید وارد کنید. این گونه کودکان باید آهسته آهسته در معرض تغییر و تحولات قرار گیرند. از این رو، توصیه می کنیم که مدت زیادی را برای حضور کودک در محیط های جدید اختصاص دهید و بگذارید کودک به تدریج و با گذر زمان با محیط جدید کنار بیاید و با مربی خود یا کودکان دیگر ارتباط برقرار کند؛ حتی گاه باید چند هفته یا چند ماه در کنار کودک خود حضوری فعال داشته باشید تا مقدمات انعطاف پذیری و کنار آمدن او با محیط جدید فراهم شود.

تو بازنده ای، پس قبول کن!

برای افزایش آستانه تحمل و صبوری این کودکان در برابر شکست ها و ناکامی ها بازی هایی را ترتیب دهید که احتمال برد و باخت کودک مساوی است. سعی کنید در طول بازی هیچ امتیاز اضافی به کودک تعلق نگیرد و در صورت باخت نیز همچنان او را برای ادامه بازی تشویق کنید؛ یعنی، اجازه دهید کودکتان با مسئله شکست، آنچنان که به واقع وجود دارد، مواجه شود و اندک اندک برای پذیرش شکست‌ها آماده شود. کودک انعطاف ناپذیر شما باید یاد بگیرد در هر بازی یک برنده و یک بازنده وجود دارد و اهمیت و لذت بازی فراتر از برد و باخت آن است.

از روانشناس کودک کمک بگیرید

همانطور که اشاره شد برای نرم کردن رفتارهای کودک انعطاف ناپذیر روش های بسیار زیادی وجود دارد؛ که با وجود این اگر این راهکارها موثر واقع نشوند، بهتر است با روانشناس یا روانپزشک کودک مشورت کنید. بی شک ایشان می توانند با بازی درمانی یا گروه درمانی، رفتارهای انعطاف ناپذیر کودکتان را درمان کنند.

به این مطلب امتیاز دهید!
2 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن