پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

باورهای اشتباه درباره کرونا ویروس

ابتلای به کرونا ویروس مساوی با مرگ است

پاسخ : هرگز اینگونه نیست که هر فرد آلوده به ویروس کرونا بمیرد، بلکه بسیاری از افراد بهبود می یابند؛ حتی بسیاری از افرادی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شود، بهبود یافته و مرخص می‌ شوند. احتمال خطر مرگ بیشتر در مورد افرادی است که مبتلا به بیماری های زمینه ای نظیر بیماری های قلبی و تنفسی هستند یا افرادی که سن بالاتری دارند و سیستم ایمنی آنها ضعیف است.

ماسک زدن فرد را از آلوده شدن به ویروس کرونا محافظت می کند

پاسخ : ماسک زدن به تنهایی فرد را از ابتلای به کرونا ویروس محافظت نمی کند. زیرا بر اساس توصیه های سازمان بهداشت جهانی ماسک زدن تنها زمانی می‌ تواند اثرگذار باشد که به همراه شستشوی مرتب دستها با آب و صابون یا پاک کردن دست ها با محلول های الکلی باشد. ضمن اینکه افراد اگر با روش صحیحی از ماسک استفاده نکنند، ماسک زدن نمی تواند موثر باشد.

کرونا ویروس خطرناک ترین ویروس است

پاسخ : کوروناویروس خطرناک ترین ویروس نیست، بلکه پیش از این ویروس های خطرناک دیگری مردم جهان را گرفتار کرده است. برای مثال ابولا میزان مرگ و میر بسیار بیشتری از کرونا ویروس دارد. میزان مرگ و میر در مبتلایان به ابولا ۹۰ درصد بود، در حالی که این میزان برای کوروناویروس حدود ۳.۴ در صد است.

منشاء کرونا ویروس جدید از سوپ خفاش است

پاسخ : به گفته متخصصان، به احتمال زیاد منبع این ویروس از بازار حیوانات زنده شهر ووهان چین است. ولی تاکنون گزارش اثبات شده ای در این زمینه وجود ندارد.

فقط سالمندان به کرونا ویروس جدید آلوده می‌ شوند

پاسخ : افراد در هر سنی می توانند با کرونا ویروس جدید آلوده شوند، همان طور که بر اساس آمارها و تعدادی از مبتلایان از گروه کودکان تا نوجوانان اعلام شده اند. به نظر می رسد افراد مسن و افرادی که بیماری زمینه ای مانند آسم، دیابت و بیماری قلبی دارند، به طور جدی در برابر ویروس آسیب پذیر هستند. سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی توصیه می کند که از خود در برابر ویروس با رعایت بهداشت محافظت کنند.

کرونا ویروس جدید در واقع همان ویروس سارس است

پاسخ: کرونا ویروس جدید کرونا ویروس سارس نیست، بلکه شباهت‌ هایی با این ویروس دارد و به همین علت سازمان بهداشت جهانی کرونا ویروس جدید را《 کرونا ویروس سارس ۲》 نام گذاری کرده است. این ویروس ها هر دو از خانواده بزرگ کرونا ویروس ها هستند.

حیوانات خانگی ویروس کرونا را به صاحبشان منتقل می کند

پاسخ : در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه وجود ندارد. با این حال بر اساس توصیه های سازمان بهداشت جهانی همیشه بهتر است که بعد از تماس با حیوانات خانگی، دستان خود را با آب و صابون بشویید، این کار شما را در برابر باکتری های متداول نیز محافظت می کنند. باکتری هایی مانند ایکلای و سالمونلا از جمله این باکتری ها هستند که می توانند از حیوانات اهلی به انسان ها انتقال یابند.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن