پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

تعریف فشار خون و نحوه درمان بالا بودن فشار خون در کمترین زمان ممکن

در کشور بریتانیا از هر ۶ فرد بزرگسال، یک نفر دچار بالا بودن فشار خون می باشد که به آن اصطلاحاً هیپرتانسیون (Hypertension) گفته می شود. فشار خون بالا باعث می شود که فشار زیادی روی قلب و شریانها گذاشته شود و در نتیجه به بافتهای ظریف آنها آسیب وارد می آید. اگر فشار خون بالا درمان نشود ممکن است در نهایت به چشم ها و کلیه ها صدمه وارد کند. هر چه فشار خون بالاتر باشد خطر بروز عوارض آن مثل سکته قلبی، بیماری شریان کرونری و سکته مغزی بیشتر خواهد بود.

فشار خون با انجام فعالیت بطور طبیعی تغییر می کند و در هنگام ورزش یا استرس، بالا می رود و در زمان استراحت، پایین می آید. همچنین در افراد مختلف، فشار خون تفاوت می کند و با بالا رفتن سن و وزن، به تدریج بالا می رود. برای بیان میزان فشار خون، دو عدد گفته می شود که بر اساس واحد میلی متر جیوه (mm Hg) می باشد.

فشار خون نورمال

فشار خون یک فرد جوان سالم در هنگام استراحت نباید بیشتر از ۱۲۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه باشد (یعنی ۱۲ روی ۸). بطور کلی وقتی می گویند یک نفر دارای فشار خون بالا می باشد که دائما فشار خون او حتی در هنگام استراحت هم بالاتر از ۱۴۰ روی ۹۰ باشد (یعنی ۱۴ روی ۹).

داشتن فشار خون بالا معمولاً باعث بروز علایم نمی شود!

اگر فشار خون خیلی بالا باشد ممکن است سردرد، سرگیجه یا تاری دید ایجاد شود. با اینحال معمولاً تنها علامت هایی که ایجاد می شوند بر اثر وجود صدماتی است که فشار خون باعث شده است.

تا زمانی که این علایم ایجاد شوند و فشار خون بالا خود را نشان بدهد، صدمات غیر قابل برگشتی به شریان ها و اعضاء بدن وارد شده است. به فشار خون بالا گاهی اوقات قاتل ساکت (Silent Killer) گفته می شود زیرا افراد ممکن است بدون اینکه متوجه آن شوند دچار سکته های مغزی یا سکته های قلبی مرگبار بشوند.

تشخیص به موقع فشار خون

در طی ۲۰ سال اخیر، با توجه به آموزشهای بهداشتی که به مردم داده شده است، بسیاری از مردم اکنون از وجود بیماری فشار خون بالا در خودشان در مراحل اولیه و قبل از بروز علایم مطلع هستند. تشخیص زودرس و به موقع فشار خون بالا و درمان مناسب آن باعث شده است که به میزان زیادی از بروز سکته های قلبی و مغزی کاسته شود.

علل ایجاد فشار خون

در ۹۰ درصد موارد هیچ علت آشکاری برای بروز فشار خون بالا وجود ندارد. با اینحال هم نحوه زندگی و هم عوامل ژنتیکی ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند. این بیماری در افراد میانسال و سالخورده بسیار شایعتر می باشد زیرا با افزایش سن، شریان های آنها سفت تر شده است.

همچنین فشار خون بالا در مردها کمی بیشتر از خانمها شایع می باشد. افرادی که اضافه وزن دارند و یا اینکه به میزان زیادی مشروبات الکلی مصرف می کنند احتمال زیادی دارد که دچار فشار خون بالا شوند. همچنین داشتن یک زندگی پر استرس ممکن است باعث بدتر شدن این بیماری شود.

فشار خون بالا می تواند ارثی و از یک رژیم غذایی نامناسب باشد!

گرچه بالا بودن فشار خون در کشورهای پیشرفته شایعتر است اما امروزه در کشورهای عقب مانده و در حال توسعه نیز این بیماری شایع شده است و مشکل قابل توجهی را ایجاد کرده است. تصور می شود که استعداد ایجاد فشار خون بالا ارثی می باشد و افراد سیاه پوست بیشتر مستعد دچار شدن به این بیماری هستند. در کشورهایی که مردم آنها دارای رژیم غذایی کم نمک هستند این بیماری کمتر دیده می شود و چنین به نظر می رسد که مصرف نمک در ایجاد فشار خون بالا نقش مهمی دارد.

در موارد کمی، یک علت زمینه ای برای بروز فشار خون پیدا می شود (مثل بیماری کلیوی یا بیماری هورمونی). بعضی از داروها مثل قرصهای ترکیبی ضد بارداری و داروهای کورتون دار می توانند باعث بالا رفتن فشار خون شوند.

فشار خون در خانمهای حامله!

بالا رفتن فشارخون می تواند منجر به بروز وضعیتهای بالقوه مرگباری شود که اصطلاحاً به آنها پِره اِکلامپسی (pre-eclampsia) و اِکلامپسی گفته می شود. معمولا بعد از زایمان فشار خون دوباره به سطح طبیعی خود پایین می آید.

عوارض فشار خون بالا

خطر بروز آسیب به شریان ها، قلب و کلیه ها با شدت بالای فشار خون و مدت زمانی که فشار خون بالا بوده است افزایش می یابد. شریانهای صدمه دیده در خطر بیشتر برای باریک شدن بر اثر تصلب شرایین هستند. در تصلب شرایین وجود رسوبهای چربی در دیواره رگها باعث می شود که آنها تنگ و باریک شده و جریان خون در آنها محدود شود.

تصلب شرایین به دنبال فشار خون بالا و عوارض حاصله

تصلب شرایین در افراد سیگاری و در کسانی که میزان کلسترول خون آنها زیاد می باشد شایعتر است. تصلب شرایین در رگهای کرونی قلب ممکن است و در نهایت منجر به درد سینه (آنژین قلبی) و یا سکته قلبی شود. ایجاد تصلب شرایین در سایر رگهای بدن ممکن است باعث بروز بیماریهایی مثل آئوریسم آئورت یا سکته مغزی شود.

بالا بودن فشار خون باعث می شود که فشار زیادی به قلب تحمیل شود که ممکن است در نهایت منجر به نارسایی مزمن قلب گردد. صدمه به شریان های کلیه ممکن است باعث نارسایی مزمن کلیه شود. شریانهایی که به پرده شبکیه چشم خونرسانی می کنند نیز ممکن است بر اثر فشار خون بالا صدمه ببینند.

نحوه تشخیص بالا بودن فشار خون

اهمیت زیادی دارد که بعد از سن ۱۸ سالگی بطور مرتب هر ۲ سال یکبار فشار خونتان اندازه گیری شود. اگر فشار خون شما بالای ۱۴ روی ۹ باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد که یک بار دیگر هفته بعد مراجعه نمایید تا دوباره فشار خونتان اندازه گیری شود.

بعضی از افراد وقتی که وارد مطب پزشک می شوند بر اثر اضطرابی که در آنها ایجاد می شود فشار خونشان بطور موقت بالا می رود. بنابراین تا هنگامی که سه بار و در روزهای مختلف فشار خون اندازه گیری نشود نمی توان گفت که فردی دچار فشار خون بالا است.

بررسی های لازم توسط پزشک معالج

اگر شما دچار فشار خون بالا هستید پزشکتان ممکن است آزمایشهایی ترتیب دهد تا میزان صدمات احتمالی که به اعضای بدنتان وارد شده است را ارزیابی نماید. آزمایشهایی که برای پی بردن به آسیهای وارده به قلب انجام می شوند شامل اکوکاردیوگرافی و گرفتن نوار قلبی هستند. چشمهای شما معاینه می شوند تا وجود صدمات وارده به رگهای خونی آن بررسی گردند.

نحوه درمان بالا بودن فشار خون

فشار خون بالا را معمولا نمی توان بطور کامل معالجه قطعی نمود اما می توان با درمان آن را کنترل کرد. اگر فشار خون شما بطور خفیفی بالا است، تغییر در شیوه زندگی تان اغلب موثرترین راه برای پایین آوردن فشار خون می باشد. شما باید کمتر از نمک استفاده نمایید و وزن خود را در حد ایده آل و مناسب نگه دارید.

اگر سیگاری هستید باید سیگار را کنار بگذارید. اگر با این اقدامات ساده فشار خونتان پایین نیامد پزشک ممکن است اقدام به تجویز داروهای ضد فشار خون نماید. این داروها به روش های مختلفی باعث می شوند که فشار خون پایین بیاید و برای شما ممکن است فقط یک نوع دارو و یا ترکیبی از چند نوع مختلف دارو تجویز شود.

مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا

نوع دارو و مقدار آن برای هر کسی بر اساس نیازش متفاوت می باشد. اگر با مصرف دارو دچار عوارض جانبی آن شدید با پزشک خود مشورت نمایید تا اقدام به تغییر در میزان و یا نوع دارو نماید.

شما می توانید با خرید یک دستگاه فشار سنج، خودتان فشار خونتان را در خانه اندازه گیری نمایید و از تاثیر داروهایی که مصرف می کنید مطلع شوید.

به این مطلب امتیاز دهید!
0 / 0
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن