جاذبه های گردشگریسبک زندگی

جاذبه های طبیعی و تاریخی استان مرکزی

غار چال نخجیر دلیجان به عنوان یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین آثار طبیعی در منطقه دلیجان استان مرکزی می تواند به جاذبه ای منحصر بفرد در صنعت گردشگری ایران و عاملی برای توسعه و رونق گردشگری در این منطقه مبدل شود.

غار چال نخجیر در نزدیکی شمال شرقی شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی در منطقه ای به نام چالنخجیر نزدیک روستای نراق در دل کوه تخت واقع شده است.

این غار شکوهمند و باستانی اواخر سال ۶۷ در جریان اجرای یک طرح عمرانی و بر اثر انفجار در نزدیکی دهانه کشف شد. غار چال نخجیر مجموعه ای زیبا از سنگ های مرجانی چند میلیون ساله است که کارشناسان قدمت غار را حدود ۷۰ میلیون سال می دانند.

این غار طبیعی که به دوره سوم زمین شناسی تعلق دارد، با پنج کیلومتر مسیر خاکی و سقف ها و دیوارهای آهکی، یکی از زیباترین غارهای جهان بشمار می رود.

عامل اصلی و اولیه بوجود آمدن این غار مرجانی، گسل معکوسی بوده که در منطقه عمل کرده و پس از گذشت میلیون ها سال به این شکل درآمده است.

خصوصیات غار چال نخجیر

میتوان به تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای مشکل در بعضی از نقاط و چکنده و چکیده های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد اشاره کرد.

غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده که زیباترین تالار آن، چهلستون نام دارد، از دیگر تالاهای غار می توان به سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهل چراغ و تالار زیبایی ها اشاره کرد.

این غار به دلیل وجود مناظر بکر طبیعی و جذابیت های حیرت آور فراوان از اهمیت ویژه ای در جذب توریست برخوردار است. در گنجینه شگفتی این غار اسرار آمیز، سنگ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است.

تهویه طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیز است که در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدیدکنندگان با کمبود اکسیژن روبرو نمی شوند.

با توجه به قرار گرفتن غار در دامنه کوه دسترسی به آن بسیار آسان بوده و بازدیدکنندگان به راحتی قادر به بازدید از این محل هستند.

تنوع سنگ های موجود، سنگ های کریستال با شکل های مختلف مثل آبشار، زیبایی خاصی به غار داده است به طوری که هر بیننده ای را به شگفتی وا میدارد. غار چال نخجیر در سال ۸۱ در ردیف میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

قرار گرفتن غار در کنار ابنیه تاریخی نراق یک محیط کاملا توریستی را به وجود آورده که با این تنوع می توان به رونق صنعت گردشگری در منطقه امیدوار بود.

با داشتن زیبایی ها و قابلیت های دیدنی فراوان غار، در صورت راه اندازی و معرفی مناسب می تواند یکی از جاذبه های توریستی جهان تبدیل شود.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 5
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن