بهداشت فردیپزشکی و سلامت

امواج دوست داشتنی یا خطرناک؟

پیرامون ما مملو از امواج الکترومغناطیسی شامل شبکه تلفن همراه، وای فای، مایکروویو، تلفن های بی سیم و… با طول موج ها و فرکانس های مختلف و توان و شدت جذب های متنوع است. حتما در زمان تحویل کارت های هوشمند، مانند کارت بانکی با این موضوع مواجه شدید که به شما توصیه می شود آنها را نزدیک تلفن همراه خود قرار ندهید. بله، موضوع همینجا کمی روشن می شود و با نگاهی علمی تر، تفهیم مسئله به طور کامل صورت می پذیرد.

هرچه طول موج این امواج کوتاه تر باشد، فرکانس آنها بیشتر و در نتیجه توان آنها بالاتر خواهد بود. از طرف دیگر هرچقدر فاصله جسم با امواج کمتر باشد، شدت جذب به مراتب بیشتر خواهد بود، به همین جهت فهم میزان اثرات امواج موبایل حین مکالمه یا قرار دادن موبایل زیر بالشت حین خواب و همچنین امواج وای فای منتشر شده از لپ تاپ یا مودم های خانگی قابل لمس می شود.

اگرچه تجهیزات مولد این امواج تحت نظر سازمان انرژی اتمی و اداره استاندارد در محدوده مجاز قرار می گیرند، اما با این وجود افراط در استفاده و همچنین استفاده ناصحیح از این فناوری ها می تواند موجب بروز آسیب هایی جدی شود.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان این امواج را در گروه «احتمالا سرطان زا برای انسان» دسته بندی کرده و گزارش هایی مبنی بر مشکلات بی خوابی، تغییر الگوی خواب، کاهش رشد کودکان، کاهش عملکرد مغز، ناباروری مردان و زنان و سردردهای مزمن به دلیل استفاده نامطلوب از آنها را منتشر کرده است.

امواج وای فای مشابه امواج مایکروویو هستند. با این تفاوت که تمرکز امواج مایکروویو باعث ایجاد توان و انرژی بالاتر آنها می شود. از این رو زمانی که در حال صحبت با گوشی تلفن همراه خود هستید امواج موبایل را به سمت سر خود متمرکز کرده و در زمان استفاده از لپ تاپ نیز امواج وای فای متشر شده از سوی مودم را که به صورت واگرا هستند به سمت بدن خود متمرکز ساخته اید که از جمله نشانه های آن می توان به ایجاد حرارت در بدن اشاره کرد.

بنابراین با استفاده صحیح و منطقی از فناوری های مدرن در دسترس، می توان تهدیدهای خطرناک استفاده بی رویه از آنها را به حداقل رساند و در نتیجه در سلامت کامل از آنها بهره برد.

به این مطلب امتیاز دهید!
0 / 0
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن