پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

عوامل تاثیرگذار بر خطر مرگ و میر در مبتلایان به کرونا ویروس

تا به الان ۱۳۹۹/۰۲/۰۵ کرونا ویروس جدید در بیش از ۱۰۰ کشور جهان گسترش یافته است بیش از ۲.۶ میلیون نفر آلوده شدند که از این تعداد بیش از ۱۰۰ هزار نفر فوت کرده اند.

مدتی است که تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی آن به رشد خود ادامه می دهد و در چنین شرایطی خطر ابتلا به همه گیری جهانی وجود دارد. به گزارش سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ و میر ناشی از ابتلای به ویروس حدود ۳.۴ درصد اعلام شده است. از آنجا که چین و به طور خاص شهر ووهان بیشترین تعداد بیماران و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ را داشته است.

داده‌های آماری بسیاری برای ارزیابی در اختیار محققان قرار گرفته است. بر اساس این آمار مقاله ای در ژورنال اپیدمیولوژی چین منتشر شده است. در این مقاله ارتباط بین برخی از ویژگی های فردی مانند سن، جنسیت و بیماری های زمینه ای با مرگ و میر در بیش از ۷۲ هزار نفر از بیماران تایید شده کووید ۱۹، افراد مشکوک به ابتلا و موارد بدون علامت در چین بررسی شده است.

اطلاع از یافته های این بررسی می تواند با نشان دادن خطر عوامل زمینه ای، به افراد به پیشگیری از بیماری در جوامع کمک کند، زیرا هر کس در هر نقطه از کره زمین ممکن است با این عفونت مواجه شود.

۱- ارتباط بین مرگ و میر در اثر کووید ۱۹ و سن بیمار

مطالعه فوق نشان می دهد که خطر مرگ با افزایش سن بیمار افزایش می یابد. در این بررسی مشخص شد که احتمال مرگ در اثر بیماری بر اساس گروه سنی بیمار متفاوت است. البته ذکر این نکته بسیار مهم است که این داده ها بیان می کند که در کل افراد فوت شده چه درصدی در هر گروه سنی وجود داشته، بلکه این آمار نشان می‌ دهد که اگر فردی از یک گروه سنی خاص دچار بیماری می شود، چه احتمالی برای مرگ او وجود دارد. برای مثال بر اساس این آمار اگر بیمار مبتلا در سنین بین ۷۰ تا ۷۹ سال باشد، ۸ درصد امکان مرگ وی وجود دارد. یعنی از هر ۱۰۰ نفر بیمار در این دامنه سنی، ۸ نفر می میرند.

میزان مرگ برابر است با تعداد افراد در گذشته تقسیم بر تعداد موارد و برابر است با احتمال مرگ در صورت آلوده شدن به ویروس.

۲- ارتباط مرگ و میر و بیماری های زمینه ای

میزان مرگ و میر در بیماران کووید ۱۹ که از قبل هیچ بیماری نداشته اند ۰/۹ درصد بوده است، در حالی که وجود بیماری قبلی خطر مرگ و میر را افزایش می دهد. این احتمال بر اساس بیماری زمینه ای فرد متفاوت است. لازم به ذکر است که در سده های مشخص شده در جدول زیر سهم مرگ و میرها را بر اساس وضعیت قبلی بیمار نشان میدهد، بلکه نشانگر آن است که هر بیمار با وضعیتی که از قبل داشته است در صورت ابتلا به کووید ۱۹ چه میزان خطر مرگ دارد.

۳- ارتباط مرگ و میر و جنسیت

احتمال مرگ‌ومیر به جنسیت نیز وابسته است. هنگام مطالعه این آمار باید توجه داشته باشید که مصرف سیگار در چین بیشتر در بین مردان شایع است و سیگار کشیدن خطرات عوارض تنفسی را افزایش میدهد.

۴- ارتباط زمان ابتلا با میزان مرگ و میر

کسانی که قبل از ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ به کروناویروس مبتلا شدند تا حدود ۱۵ درصد مرگ و میر داشتند، در حالیکه کسانی که پس از اول فوریه ۲۰۲۰ بیمار شدند، کمتر از یک درصد مرگ و میر داشتند. این امر به احتمال زیاد به دلیل اطلاع رسانی بسیار زیاد در مورد پتانسیل های عفونت این ویروس و نیز تشخیص زودهنگام و اقدامات پزشکی سریعتر است.

میزان مرگ برابر است با تعداد افراد در گذشته تقسیم بر تعداد موارد و برابر است با احتمال مرگ در صورت آلوده شدن به ویروس.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 4
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن