پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

خطر داروهای ضد التهاب مانند دگزامتازون در درمان عوارض آنفولانزا

همانطور که می دانید ضعف سیستم ایمنی، انسان را در برابر کرونا ویروس جدید یا هر آنفولانزای دیگری آسیب پذیرتر می کند. برخی داروها مانند داروهای کورتیکو استروئیدی (مانند بتامتازون، دگزامتازون، تریامسینولون و موارد دیگر) فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می‌ دهند و از این طریق التهاب را در بدن سرکوب می کنند.

از این داروها معمولاً برای کاهش التهاب در آسم و آلرژی و موارد دیگر التهاب در بدن استفاده میشود. در برخی موارد افراد به منظور کم کردن عوارض ناشی از آنفولانزا مانند سوزش گلو و احتقان به صورت خوددرمان از این داروها استفاده می کنند، غافل از اینکه این افراد با ضعیف کردن فعالیت سیستم ایمنی خود، مقاومت بدنشان را در برابر ویروس کاهش میدهند.

تاکنون در سراسر دنیا تحقیقات متعدد بالینی بر روی اثر کورتیکو استروئیدها در درمان ذات الریه ناشی از آنفولانزا صورت گرفته است. هرکدام از تحقیقات فوق نتایج متفاوتی را گزارش کرده بودند. تا این که اخیراً در دو مطالعه، مجموعه نتایج به دست آمده از ارزیابی های بالینی فوق طی سالیان گذشته را جمع آوری و بررسی آماری کردند تا محققان بتوانند به نتیجه گیری کلی تری برسند.

در این دو مطالعه میزان مرگ و میر در دو گروه از بیماران بزرگسال دارای ذات الریه ناشی از آنفولانزا مقایسه شد. در یکی از گروهها، بیماران کورتیکو استروئید دریافت می کردند و در گروه دیگر بیماران تحت این درمان قرار نگرفته بودند. هدف این تحقیقات، شناسایی نقش کورتیکو استروئیدها و تاثیر آنها بر بیماران فوق بود.

نتایج نشان داد که میزان مرگ و میر در بیمارانی که تحت درمان با کورتیکو استروئیدها قرار گرفته بودند، بیشتر بود. محققان این مطالعات اعلام کرده‌ اند که هنوز اطلاعات بالینی برای گرفتن یک نتیجه قطعی کم است؛ ولی با همین نتایج موجود، استفاده معمول از کورتیکو استروئیدها برای درمان بیماران مبتلا به ذات الریه شدید ناشی از آنفولانزا توصیه نمی شود؛ بنابراین به نظر می‌رسد با وجود اثرات ضد التهابی کورتیکواستروئیدها، این داروها گزینه خوبی برای درمان عوارض آنفولانزا نیستند. به احتمال زیاد این امر مربوط به این است که داروهای فوق سبب تضعیف سیستم ایمنی بیمار می‌شوند.

پس صرفاً به دلیل اثرات تسکین دهندگی داروهایی مانند دگزامتازون نباید بدون تجویز پزشک از آنها استفاده کرد.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن