پزشکی و سلامترژیم درمانی

دیابت می تواند با یک رژیم کم کالری از بین برود

به گفته محققان دیابت جزء بیماری هایی نیست که تنها باید کنترل و مدیریت شود، بلکه می تواند با یک رژیم غذایی کم کالری و بدون نیاز به دارو بهبود یابد.

خوردن ۸۵۰ کالری در روز، دیابت نوع ۲ را باز می گرداند. دیابت نوع ۲ یک بیماری ناشی از شیوه زندگی است، زیرا اغلب رژیم غذایی کم ارزش شامل غذاهای فرآوری شده با قند بالا ایجاد می شود. محققان دانشگاه نیوکاسل دریافتند که در طول یک سال، علائم دیابت در نیمی از افراد یک گروه دیابتی که برای مدت سه تا پنج ماه تحت رژیم غذایی بودند، بهبود یافت. در طول این مدت هر کدام از اعضای شرکت کننده در این تحقیق به طور میانگین ۱۰ کیلو گرم وزن کم کردند. البته یک چهارم آن ها دست کم ۱۵ کیلو کاهش وزن داشتند.

پروفسور میشل لین یکی از محققین این طرح تحقیقاتی از دانشگاه معتقد است که رژیم غذایی کم کالری می تواند حتی افرادی با سابقه شش سال دیابت را مجددا به سلامت بازگرداند. روند بهبودی در بیمارانی که علاوه بر رژیم غذایی ورزش نیز می کنند، سرعت می یابد.

در این مطالعه محققان رژیم غذایی کم کالری را بر روی ۳۰۶ فرد دیابتی انجام دادند. این افراد کسانی بودند که در شش سال گذشته دیابت در آن ها تشخیص داده شده بود. آن ها بین ۲۰ تا ۶۵ سال سن داشتند و شاخص توده بدنی (BMI) آن ها بین ۲۷ تا ۴۵ بود. نیمی از این افراد شرکت کننده در آزمایش، تحت یک رژیم سخت کم کالری قرار گرفتند. کالری دریافتی در این رژیم بین ۸۲۵ تا ۸۵۰ کالری در روز بود. افراد برای مدت ۳ تا ۵ ماه از این رژیم غذایی کم کالری پیروی کردند. مابقی افراد به توصیه های پزشکی استاندارد برای افراد دیابتی عمل کردند.

پس از یک سال، نیمی از افراد با رژیم غذایی کم کالری بهبود یافتند. در حالی که در گروهی که به طور استاندارد از آن ها مراقبت پزشکی می شد، تنها شش درصد بهبود یافتند؛ این افراد به طور متوسط تنها یک کیلوگرم وزن خود را از دست دادند. برای هفت نفر از کسانی که در رژیم غذایی کم کالری شرکت کردند، مشکلات جزئی گزارش شد که شامل کولیک و برای یک نفر دردهای شکمی بود، هرچند حال هیچ کدام آن قدر بد نشد که رژیم غذایی آن ها را متوقف کنند.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن