پزشکی و سلامترژیم درمانی

روایتی حقیقی از فرآورده های به اصطلاح گیاهی که لاغرها را چاق می کنند

چند سالی است که محصولاتی به اصطلاح گیاهی که چاق یا لاغر کننده هستند و اثر آن ها در مدت زمان کوتاهی قابل مشاهده است، مشتریان بسیاری دارند. اما از آنجا که آن ها به صورت غیر استاندارد و توسط افراد غیر متخصص تولید می شوند، آثار زیانبار و جبران ناپذیر بر مصرف کنندگان می گذارند.

متاسفانه در تولید این محصولات که مورد تایید مراجع بهداشتی نیستند، بعضا از قرص های هورمونی و کورتونی در دوز بالا نیز استفاده می شود. محصولات فوق، عمدتاً در عطاری ها به افراد عرضه می شوند. برخی از مشتریان با گمان این که محصولی گیاهی را خریداری می کنند، از عواقب دراز مدت آن ها بی خبرند. در ذیل روایتی حقیقی را می خوانید از خانمی که چند سال پیش مصرف کننده یکی از این محصولات بوده …

لیلا دختری بود که با خانواده اش در همسایگی ما زندگی می کرد، من از کودکی با او همکلاسی، همبازی و دوست بودم. یادم می آید که تابستان ها با بچه های همسایه های دیگر در پارکینگ خانه شان جمع می شدیم و بازی می کردیم. لیلا از کودکی جثه لاغر و باریکی داشت، با صورتی سفید، چشمانی درشت و روشن و خنده هایی که گودی خاصی روی صورت او می انداخت. از همان دوران کودکی و به خصوص دوران نوجوانی، دوستان لیلا او را به خاطر ضعیفی و لاغریش مسخره می کردند. والدینش بارها او را دکتر برده بودند و دکترها گفته بودند که او سالم است. تا اینکه بزرگ شدیم و هر کدام از ما دانشگاه قبول شدیم.

او در دانشگاهی در تهران قبول شد و من به شهر دیگری برای تحصیل رفتم. مدتی بود که لیلا را ندیده بودم یک بار که تعطیلات بین ترم به تهران آمدم، تصمیم گرفتم سری به او بزنم. لحظه ای که لیلا را دوباره بعد از چند وقت دیدم، خیلی جا خوردم، خیلی متفاوت از قبل شده بود. چیزی حدود ۲۰ کیلو وزنش بیشتر شده بود. همان طور که چشمانم از تعجب گرد شده بود، گفتم : «اوه، لیلا جان با خودت چه کردی؟». لیلا با همان چشمان درشتش که حالا نشاط جوانی هم آن ها را جذاب تر کرده بود خنده ای کرد، ولی در این خنده دیگر مثل گذشته خبر از چاله ای که همیشه روی صورتش می افتاد نبود! صورت و اندام او بسیار پف کرده و چاق شده بودند. گفت : «حدود سه ماهه که از یک مدل داروی گیاهی چاقی که خیلی معروفه دارم استفاده می کنم و دیگه از شر اون لاغری و نحیفی خلاص شدم». گفتم : «لیلا جان این چاقی برات دردسر ساز نشه؟» گفت : «هر چه بادا باد!».

دو سال بعد، وقتی در پاساژ نزدیک محل زندگی مان مشغول خرید بودم، دوباره لیلا را دیدم؛ ولی لیلایی که دیگر نشاطی در چشمانش نبود. بعد از احوال پرسی او را به خانه مان دعوت کردم تا بعد از مدت ها ساعتی را هم با هم بگذرانیم. او دعوت مرا پذیرفت و به خانه مان آمد.

من خیلی کنجکاو بودم تا از لیلا چند و چون ماجرا را بپرسم و ببینم که چرا مثل گذشته سر حال و با نشاط نیست. آن موقع لیلا دیگر به چاقی دفعه قبلی که او را دیده بودم نبود و ورم صورت و اندامش کمتر شده بود. ولی رنگ و رویش نشان می داد که خیلی سر حال و سالم نیست. لیلا گفت که بعد از اضافه وزنی که با خوردن سه بسته از آن فرآورده چاقی ظرف مدت سه ماه به دست آورده بود، تقریبا نیمی از آن ورم ها و اضافه وزنش کم شد، ولی از آن به بعد دچار چاقی موضعی شده بود. این چاقی موضعی به ویژه در ناحیه شکم کاملا در اندام لیلا مشهود بود و در حقیقت او قبلاً دختری ترکه ای و باریک اندام بود، تبدیل به فردی شده بود که اندام متناسبی نداشت.

لیلا گفت که به شدت از مصرف چنین غیر استانداردی پشیمان شده، چرا که بعد از مصرف آن مشکلات دیگری هم برایش پیش آمده بود، من به شدت از شنیدن این مسئله ناراحت شدم. انگار در این دنیا حال ما آدم ها خیلی به هم گره خورده، هروقت بدانی حال دوست یا آشنایت خوب است، تو هم حال خوبی را حس می کنی و هر وقت که آن ها بیمار باشند، ابر غم روی دلمان سایه می اندازد. لیلا ادامه داد که بعد از مصرف آن به اصطلاح داروی گیاهی، به فشار خون و چربی خون مبتلا شده! و این خبر خیلی بدی بود. با نگرانی به لیلا گفتم : «آخه دختر جون مگه تو چه سنی داری؟! این داروی چاقی لعنتی با تو چه کرده؟ تو هنوز خیلی جوان هستی، حتما پیگیر سلامتیت باش».

لیلا به من گفت که متاسفانه فشار خون و چربی خونش حتی با رژیم غذایی طولانی مدت هم خوب نشده و پزشکش گفته که باید از دارو برای کنترل شرایط استفاده کند. لیلا ادامه دارد که مدتی قبل برادرش هم از همین محصول استفاده کرده و پس از مصرف درگیر سوزش شدید معده شده، ضمن اینکه تناسب اندام خود را از دست داده و همانند لیلا گرفتار چاقی شکمی شده است.

با این صحبت ها مشتاق شدم که در اینترنت تحقیق بیشتری انجام دهم. در سایت وزارت بهداشت به خبری در این ارتباط رسیدم که در آن ترکیبات اصلی محصولات چاق کننده تشریح شده بود. در این خبر آمده بود که متاسفانه چند سالی است که در عطاری ها علاوه بر گیاهان دارویی و عرقیجات،محصولات مختلف دیگری نیز عرضه می شوند که این محصولات به وسیله شبکه های ماهواره ای نیز تبلیغ می شوند. علاوه بر عطاری ها آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی نیز این محصولات را به جامعه عرضه می کنند. در این سایت بیان شده که چهار دسته اصلی این محصولات شامل محصولات لاغری، چاقی، جنسی و ترک اعتیاد هستند که فاقد مجوزند و با اسامی مختلف اما ترکیبات یکسانی به طور غیر قانونی به فروش می رسند.

اما واقعا ترکیبات اصلی این محصولات، از جمله محصولات چاقی چیست؟

در خبر فوق آمده بود که اصلی ترین مواد تشکیل دهنده این محصولات شامل انواع کورتون ها مانند دگزامتازون، پردنیزولون، استروئیدهای آنابولیک مانند انواع ترکیبات تستوسترون، اکسی متالون است و در نهایت مقدار کمی داروهای اشتهاآور نیز در آن ها وجود دارد. مقدار کمی هم پودر جوانه گندم، کاکائو و وانیل جهت ایجاد بو و طعمی گیاهی و دل نشین! به آن ها اضافه می کنند. به این ترتیب این داروها باعث اثرات جانبی فراوانی می شوند که شخص بیمار، چاره ای جز کنار آمدن با این عوارض ندارد.

با خواندن خبر فوق خیلی به فکر فرو رفتم و با خودم گفتم : «ای کاش همه ما مراقبت بیشتری از سلامت و تندرستی خودمون بکنیم و این قدر آگاهی مون بالا بره تا دیگه سرنوشت جسم و روحمون را به دست هر کسی و هر تبلیغاتی نسپاریم و نگوییم هر چه بادا باد!»

به این مطلب امتیاز دهید!
0 / 0
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن