پزشکی و سلامتتغذیه

آیا روغن زیتون برای مرطوب کردن صورت مناسب است

روغن زیتون از زیتون تهیه می‌شود و یکی از پایه های آشپزی مدیترانه است. این روغن مزایای تغذیه ای فراوانی دارد؛ اما در موارد بسیاری از آن برای پوست و مو هم استفاده میشود. در ادامه نکاتی درباره فایده های استفاده از روغن زیتون روی پوست و صورت و چگونگی مصرف آن برای گرفتن بهترین نتایج بیان شده است.

مزایای روغن زیتون برای پوست و صورت

برخی از مزایای بالقوه روغن زیتون برای پوست شامل موارد ذیل هستند:

خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی

روغن زیتون می تواند از بروز علائم زودرس پیری روی پوست پیشگیری کند. روغن زیتون به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از اکسید شدن جلوگیری می کند. اکسید شدن فرایندی است که طی آن رادیکال‌های آزاد تولید می‌شوند که توانایی آسیب رساندن به سلول ها را دارند و ممکن است در ایجاد سرطان نقش داشته باشند. هنگامی که آنتی اکسیدان ها برای پوست استفاده شوند می‌ توانند از پیری زودرس جلوگیری کنند.

همچنین برخی پژوهش ها نشان می‌دهند استفاده از روغن زیتون روی پوست پس از قرارگیری در معرض آفتاب، می تواند با سلول های ایجاد کننده سرطان مبارزه کند، در این مطالعه دانشمندان این روغن را روی پوست موش‌ هایی مالیدند که در معرض اشعه مضر فرابنفش قرار گرفته بودند. رشد تومور در موش هایی که روی پوست شان روغن زیتون مالیده شده بود در مقایسه با موش هایی که روغن دریافت نکرده بودند، به طور قابل ملاحظه ای کمتر بود. دانشمندان برای درک اثرات آنتی اکسیدانی روغن زیتون روی پوست انسان لازم است تا پژوهش‌های بیشتری انجام دهند.

محتوای ویتامینی

روغن زیتون دارای ویتامین های محلول در چربی آ، د، ای و کا است. برخی از این ویتامین ها می توانند برای پوست مفید باشد. برای مثال مردم پیش از این هم از روغن ویتامین ای به طور موضعی برای معالجه انواعی از بیماری‌های پوستی از جمله پسوریازیس اگزما استفاده کرده‌اند.

خاصیت ضد باکتریایی

مشخص شده است که روغن زیتون دارای خاصیت ضد باکتریایی است؛ اما مطالعات بسیار کمی در مورد توانایی روغن زیتون در کنترل باکتریهای روی پوست انجام شده است. در یک مطالعه کوچک، اثر استفاده از روغن زیتون و نارگیل روی باکتریهای استافیلوکوکوس اورئوس روی پوست بررسی شد. نتایج نشان داد که هر دو روغن خاصیت ضدباکتریایی از خود نشان می دهند؛ اما روغن نارگیل در از بین بردن باکتری ها موثرتر بود. با این وجود، ممکن است بعضی اوقات از روغن زیتون برای درمان عفونت های باکتریایی پوست استفاده شود. همچنین ممکن است روغن زیتون در بهبودی زخم پای ناشی از دیابت نوع ۲ موثر باشد.

اثرات مرطوب کنندگی

روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی محبوب است که اغلب برای نرم کردن پوست و مو استفاده می شود؛ اما در مورد اثربخشی آن تحقیقات اندکی وجود دارد.

چگونگی استفاده از روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی، از جمله محلول شستشوی صورت، شستشوی بدن، صابون و لوسیون ها موجود است. راه های دیگر استفاده از روغن زیتون روی پوست عبارتند از:

مرطوب کننده پس از آفتاب گرفتن

برخی از افراد از روغن زیتون به عنوان لوسیون مرطوب کننده استفاده می کنند و آن را به طور مستقیم روی پوست مالیده و اضافه آن را پاک میکنند. همچنین می‌توان برای جلوگیری از احساس چرب بودن، روغن را روی پوست مرطوب به کار برد. بر اساس مطالعه اثرات آنتی اکسیدانی روغن زیتون روی موش ها، ممکن است استفاده از این روغن پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب بسیار مفید باشد.

لایه بردار

برای لایه برداری پوست صورت و بدن و درمان مناطقی از پوست که خشک یا پوسته پوسته شده هستند، می توان روغن زیتون و نمک دریا را برای تهیه یک اسکراب مخلوط کرد. لازم است تا از نمک با دانه های ریز بر روی صورت و سایر نواحی حساس استفاده کرد و برای سایر قسمت‌های بدن از دانه های درشت تر استفاده کرد.

پاک کننده آرایش چشم

روغن زیتون هر گونه مواد مقاوم در برابر آب را در آرایش چشم تجزیه می کند و این امکان را فراهم می کند تا راحت تر از بین بروند. برای از بین بردن آرایش چشم، کافیست چند قطره روغن زیتون روی یک گلوله پنبه ریخته و اطراف چشم را به آرامی پاک کرد.

ماسک صورت

افرادی که پوست خشک دارند ممکن است از ماسک صورت روغن زیتون بهره برند. مخلوط روغن زیتون که با ترکیباتی مانند سفیده تخم مرغ، عسل یا جو دوسر می تواند صورت را نرم و آبرسانی کند.

درمان چین و چروک

روغن زیتون به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ممکن است پیری پوست و چین و چروک را کاهش دهد. روغن را می توان در شب یا پس از قرارگیری در معرض آفتاب به اطراف ناحیه چشم مالید.

از بین بردن جای زخم

ویتامین ها و سایر آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون می‌تواند با کمک به بازسازی سلولهای پوستی جای زخم ها را محو کنند. روش کار ساده است، برای این کار باید روغن رقیق نشده را روی جای زخم ماساژ داد یا آن را برای درمان مناطقی از پوست که به دلیل جای زخم تیره شده است با آبلیمو مخلوط کرد. همچنین روغن زیتون ممکن است برای جلوگیری یا درمان کشیدگی پوست استفاده شود، اگرچه مطالعات در مورد اثربخشی آن نتایج متفاوتی داشته است.

خطرات

هر چند که برخی از مطالعات نشان می دهد که روغن زیتون برای پوست فوایدی دارد، مطالعات دیگر مبنی بر آن هستند که روغن زیتون برای هر فرد بهترین گزینه نیست، خطرات بالقوه استفاده از روغن زیتون روی صورت شامل موارد زیر هستند:

آسیب دیدگی پوست

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ گزارش کرد که استفاده از روغن زیتون را برای خشکی پوست در بزرگسالان و نوزادان نباید به همه افراد توصیه کرد. محققان اظهار می‌کنند که این کار ممکن است در برخی از افراد سبب قرمزی و آسیب به لایه بیرونی پوست شود. برای استفاده از روغن زیتون می‌توان مطابق روشی که در انتهای این مطلب آمده است، اثر حساسیت زایی روغن زیتون روی پوست آزمایش کرد.

اگزمای کودکان

بر اساس تحقیقاتی در سال ۲۰۱۶، روغن زیتون ممکن است در ایجاد اگزمای کودکی به ویژه در کودکانی که سابقه خانوادگی از این بیماری را دارند نقش داشته باشد.

مسدود شدن منافذ

روغن زیتون روغن سنگینی است که در صورت استفاده بیش از حد می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و باکتریها را به دام بیاندازد. افراد باید از آن کم مصرف استفاده کنند و اضافی روغن را فوراً با دستمال نرم یا گلوله پنبه ای پاک کنند.

استفاده از روغن کم کیفیت

استفاده از روغن زیتون با کیفیت بسیار مهم است. روغن های کم کیفیت، ممکن است حاوی مواد افزودنی و مواد شیمیایی باشند که می تواند پوست را تحریک و یا به آن آسیب برسانند. افراد باید سعی کنند روغن زیتون معتبر و استاندارد خریداری کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۳ درصد از ۵ برند پر فروش روغن زیتون فوق بکر وارداتی در ایالات متحده، استانداردهای لازم برای روغن زیتون را رعایت نمی‌کنند. در نهایت، حتماً روغن زیتون خالص یا روغن زیتون بکر را انتخاب کنید.

جمع بندی

روغن زیتون می‌تواند فواید زیادی برای پوست از جمله دارا بودن ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اثرات ضد باکتریایی داشته باشد. با این حال، تحقیقات در مورد فواید روغن زیتون برای پوست و صورت محدود است.

شواهد حاکی از آن است که روغن زیتون ممکن است در بعضی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند، بنابراین افراد دارای پوست حساس باید به میزان کم از آن استفاده کنند و ابتدا آن را روی یک قسمت کوچک پوست آزمایش کنند. برای این کار باید چند قطره روغن روی بازو مالیده و واکنش آن مشاهده شود. اگر طی ۴۸ ساعت آرزه ظاهر نشوند، احتمالا استفاده از آن بی خطر است.

البته باید به یاد داشته باشید که فقط از روغن زیتون با کیفیت و دارای گواهی استفاده شود.

به این مطلب امتیاز دهید!
0 / 0
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن