پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

آشنایی با زالوهای خونخوار

زالوها کرم هایی هستند که در مرداب ها، تالاب ها، رودخانه ها و مکان های مرطوب زندگی می کنند. اکثر زالوها، به طریق مختلف عذای حود را بدست می آورند. برخی نیز ماهی و حلزون های کوچک را می خورند. آنها خون را از حیوانات و نیز از انسان ها می مکند!

سایزها و رنگ های مختلف

تعداد زیادی از زالوها، سیاه یا قهوه ای هستند. برخی نیز بسیار رنگارنگ با نوارها یا لکه های روشن می باشند. بیش از ۶۵۰ گونه زالو وجود دارد.

برخی از آنها کمتر از یک سانتی متر طول دارند. برخی دیگر تا ۳۰ سانتی متر یا حتی بیشتر طول دارند. زالوی آمازون تا ۴۶ سانتی متر می تواند رشد کند.

ساختار بدن زالوها

همه زالوها داری بدنی ساخته شده از ۳۴ سگمنت یا بخش هستند. سگمنت ها شبیه حلقه هایی می باشند که اطراف بدن رالو قرار دارند. اکثر زالوها دارای یک مکنده کوچک زیر سگمنت سر، و یک مکنده بزرگتر در دم هستند.

زالو دارای یک شکم بزرگ در داخل بدنش است. این بین مکنده سر و مکنده دم قرار دارد. یک زالو، مکنده های سر و دم خود را شبیه به کرم خاکی از مکانی به مکان دیگر حرکت می دهد.

زالوهای خونخوار می توانند حس کنند، وقتی غذا به آنها نزدیک می شود، همچنین ۲ تا ۱۰ چشم بر روی سر خود دارند که در پیدا کردن غذا به آنها کمک می کند. آنها همچنین بخش ویژه ای بر روی سگمنت های بدن شان دارند که می توانند نور و حرکت را احساس کند، سپس سر مکنده خود را به طعمه متصل می کنند و به آن نیش می زنند.

زالوی سمندر آبی

زالوها تقریبا از خون هر نوع جانوری که در آب پیدا بکنند از جمله ماهی ها، قورباغه ها، لاک پشت ها، پرندگان و نیز انسان ها تغذیه می کنند.

نیش زالو

یک زالو تا ۵ برابر وزن بدنش خون می بلعد، شکم زالو برای ذخیره خون بسط پیدا میکند. شروع به مکیدن خون می کند تا پر از خون شود. مایعی در نیش خود دارد که باعث توقف احساس درد در طعمه خود می شود. چون طعمه احساس دردی ندارد بنابراین هیچ تلاشی نمی کند که بدن خود را از احاطه زالو جدا کند.

موقعی که یک زالو نیش می زند، اولین کار را از طریق بریدن پوست بدن حیوان یا انسان با دندان های تیز خود انجام می دهد.

خوردن یا خورده شدن

این فقط زالوها نیستند که از حیوانات دیگر تغذیه می کنند، بلکه :

  • آنها خود غذایی برای دیگر حیوانات می باشند.
  • برخی از زالوها، زالوهای دیگر را می خورند.
  • اردک ها، لاک پشت ها و ماهی ها نیز از زالوها تغذیه می کنند.
  • برخی حشرات مانند سوسک ها نیز از زالوها تغذیه می کنند.

زالوهای کوچک

مثل گونه های دیگر از زالو، زالوهای خونخوار نیز تخمگذاری می کنند. برای محافظت از تخم ها، زالوها کوکون های (پیله) نرمی می سازند که با مایعی پر شده است.

زالوهای نوزاد داخل کوکون (پیله ها) متولد می شوند. برای چند هفته، آنها از مایع پیرامون خود تغذیه می کنند. سپس کوکون را ترک کرده و تغذیه با خون را آغاز می نمایند. زالوهای نوزاد شبیه به زالوهای بالغ هستند.

ایران رکن طب جهان

دانشمندانی نظیر زکریای رازی، بوعلی اهوازی، ابو علی سینا در تاریخ طب جایگاه والایی دارند و می توان گفت رکن طب جهان از همین جا نشأت گرفته است. مسلمانان در تاریخ علوم طبیعی به ویژه گیاه شناسی و داروشناسی با تحقیقات گسترده و آثار علمی، برتری خود را به اثبات رساندند و قرابادین های مختلفی را تدوین نموده اند.

ابو علی سینا با شناخت نبوغ آمیز خود بر تمام علوم و فنون و قدمت انواع و اقسام زالوها، آنها را به رنگ و شکل و اندازه تشخیص داده است و در کتاب « قانون » خود فصلی درباره زالو و علائم زالوهای سمی و زالوهای مفید آورده است.

حکیم حسین خیر اندیش

ایشان یکی از نوادر روزگار در علم طب به ویژه طب سنتی هستند و به دلیل سطح بالای علمی، حکیم حسین خیراندیش را پدر طب سنتی ایران می نامند. این استاد دانشمند بسیاری از بیماری هایی که علم رایج پزشکی از درمان آن ناتوان است، به وسیله روش های طب سنتی و برخی ابداعی مختص به خود، به راحتی درمان می کنند و در این زمینه بسیار توانمند هستند.

استاد حسین خیراندیش بنیان گذار « مؤسسه حجامت ایرانیان » در سال ۱۳۶۹ می باشد و با همکاری وزرات بهداشت به بحث آموزش پزشکان در حوزه طب سنتی پرداخته است، به عبارتی می توان گفت تمامی پزشکانی که در حوزه حجامت و طب سنتی فعالیت می کنند، از این موسسه آموزش ها را فرا گرفته اند و به نوعی دانش آموخته این مؤسسه هستند. حکیم خیراندیش در حال حاضر مداوای بیماران صعب العلاج و لاعاج را عهده دار می باشد.

حکمای ایرانی بیان می کردند که بسیاری از بیماری ها به علت « خون بد » در بدن شخص است. استفاده از زالو برای مکیدن خون بیمار در اصطاح « فصد یا حجامت » نامیده می شود.

آنها زالو را بر روی بدن فرد بیمار قرار می دادند تا مقداری خون از بدن شخص خارج شود. از آن به بعد، پزشکان زیادی از زالوهای خونخوار برای درمان بیماران استفاده کردند. حال، این زالوهای خونخوار به عنوان نجات دهنده جان انسان ها شناخته می شوند.

زالو جراح کوچک

در سال ۱۹۸۵ ، یک پزشک در بوستون امریکا سعی کرد از زالوها به روشی جدید استفاده کند. او زالویی را بر روی گوش پسر بچه بیمار که عمل جراحی کرده بود قرار داد. در این زمان، درمان جواب داد. پسر بچه بهتر شد.

خارق العاده ترین ویژگی عصاره زالو چیست؟

یک ویژگی بی نظیر عصاره زالو رگ سازی و بازسازی رگ های ضعیف می باشد و در نتیجه، این کار باعث می شود که گردش خون بر روی پوست صورت به سادگی اتفاق بیفتد و پوست به طور کامل تغذیه شود.

با عصاره زالو زخم سریع تر التیام می یابد!

روند التیام زخم

هیرودین موجود در عصاره زالو باعث شتاب در التیام یافتن زخم ها می شود، این کار با جاری ساختن جریان خون در رگ ها و مواد هیستامین موجود در عصاره زالو سرعت رشد سلول های جدید را افزایش می دهد.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن