پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

زنان یا مردان، کدام بیشتر درگیر عوارض کرونا ویروس می شوند

بررسی جمعیت مبتلایان به کرونا ویروس جدید در شهر ووهان چین، حاکی از آن است میزان ابتلای در دو جنس زن و مرد تقریبا برابر است، ولی برعکس میزان مرگ و میر در اثر ابتلا به این ویروس در هر دو جنس یکسان نیست. میزان مرگ و میر در مردان ۲.۸ درصد و مرگ و میر در زنان ۱.۷ درصد گزارش شده است.

با نگاهی به داده‌ های سایر اعضای خانواده کرونا ویروس ها، یعنی سارس (سندروم حاد تنفسی) و مرس ( سندروم تنفسی خاورمیانه) نیز میزان مرگ و میر در مردان نسبت به زنان بالاتر است. مطالعه بر روی موش ها نشان داد که در آزمایش آلوده کردن موش ها به سارس و مرس، موش های نر نسبت به موش‌ های ماده مستعد ابتلاء به عفونت بودند و از بین بردن تخمدانها یا مهار استروژن در موش‌ های ماده، آنها را نیز مستعد ابتلا به عفونت و مرگ و میر ناشی از عفونت می کرد.

یکی از فرضیه هایی که در همه‌ گیری با کرونا ویروس جدید نیز مورد توجه است و تحقیق بر روی آن ادامه دارد، طبیعت محافظتی هورمون استروژن در چنین عفونت هایی است. این هورمون یکی از هورمونهای جنسی اصلی در زنان است.

علاوه بر اثر محافظتی هورمون استروژن، ممکن است زنان به دلیل وجود دو کروموزوم ایکس نسبت به عفونت ها مقاوم تر باشند یا به عبارتی پاسخ ایمنی آنها علیه عوامل بیماری زا بهتر باشد؛ زیرا کروموزومهای ایکس عامل ژن های مسئول ایمنی بدن هستند. همان طور که اشاره شد در زنان دو کروموزوم و در مردان نیز یک کروموزوم ایکس وجود دارد؛ بنابراین بخشی از این تفاوت زیستی بین زنان و مردان در برابر ویروس های فوق، علاوه بر تفاوت در الگوی هورمونی آنها، می تواند مربوط به تفاوت در تعداد کروموزوم ایکس موجود در بدن آنها باشد.

قوی تر بودن سیستم ایمنی در زنان را می‌ توان در استعداد بیشتر آنها در ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید و انواع خاصی از بیماری تیروئید مشاهده کرد. در بیماری خود ایمنی، سیستم دفاعی بدن فرد به سلول های خاصی از بدن حمله کرده و منجر به پاسخ التهابی و بیماری مزمن در یک یا چند اندام میشود. زنان بیش از سه برابر مردان احتمال ابتلا به بیماری خود ایمنی دارند.

علاوه بر موارد فوق، بخشی از مقاومت بدن زنان در برابر عفونت ها، از جمله عفونت های کرونا ویروسی می‌ تواند در شیوه زندگی زنان نسبت به مردان باشد. برای مثال یکی از دلایل عمده بیماری مزمن ریوی، استعمال سیگار است. مصرف سیگار احتمالاً در شدت عوارض و افزایش مرگ و میر ناشی از مواجهه با عفونت‌ ها، به ویژه عفونت های مجاری تنفسی تاثیر بسزایی دارد.

آمارها نشان می‌ دهد، یک سوم سیگاریهای جهان در چین زندگی می‌کنند و بیش از نیمی از مردان چینی سیگار می کشند، در حالی که تنها حدود ۲ درصد از زنان چینی سیگاری هستند. از سوی دیگر از دیدگاه سلامت اجتماعی، زنان نسبت به مردان برای انجام مراقبت‌ های بهداشتی تمایل بیشتری دارند. برای مثال برخی یافته ها حاکی از آن است که مردان دستان خود را کمتر با آب و صابون می شویند.

هر چند تنها شستن دست ها مانع گسترش بیماری‌ ها نمی‌شود، ولی مطمئناً می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. همچنین معمولاً زنان نسبت به مردان در مراحل ابتدایی بیماری ها به مراکز درمانی یا پزشک خود مراجعه کرده، ارزیابی شده و روند درمانی را پی می‌گیرند. مجموعه موارد فوق می تواند تا حدی مرگ و میر بیشتر مردان در اثر عفونت کرونا ویروس جدید را توضیح دهد.

به این مطلب امتیاز دهید!
2 / 4.5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن