پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

ورزش در بیماران سرطانی؛ کاهش آسیب های قلبی ناشی از شیمی درمانی

به گزارش انجمن قلب اروپا محققان می گویند بیماران سرطانی نسبت به سایر افراد، اغلب تحرک کمتری دارند؛ با وجود این ورزش برای بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی نیز هستند، صرف نظر از نوع درمان ضروری است. آنها معتقدند ورزش های استقامتی مانند پیاده روی سریع، شنا و دوچرخه سواری برای بهبود عملکرد قلب و عروق و کاهش التهاب موثر است، اما ورزش های مقاومتی مانند کار با وزنه می تواند نقطه شروع بهتری برای بیماران سرطانی ضعیف باشد. انواع دیگری از ورزش ها نظیر تقویت عضلات تنفسی نیز به خصوص در افراد مبتلا به سرطان سینه می توانند بی خطر و موثر باشند. البته تمرینات خاص باید بر اساس خصوصیات فردی انتخاب شوند.

لازم به ذکر است که بیماری های قلبی عروقی، از جمله عوارض جانبی شایع در بیماران مبتلا به سرطان هستند. این عوارض نتیجه اثر سمیت داروهای درمان سرطان بر روی قلب است که به عملکرد و ساختار قلب آسیب می زند یا پیشرفت بیماری های قلبی عروقی را سرعت می بخشد. تحقیقات اخیر به اهمیت برنامه ورزش فردی برای هر بیمار با در نظر گرفتن تاریخچه، وضعیت درمان سرطان آنها، پاسخ بدن بیماران به ورزش ترجیحات شخصی اشاره می‌کند. ورزش باید در اسرع وقت، حتی پیش از درمانهای شیمی درمانی شروع شود.

در تدوین نسخه ورزشی، تیمی متشکل از چند متخصص از جمله متخصص سرطان، قلب و عروق، فیزیوتراپی، پرستاران، متخصص تغذیه و روان شناسان باید نقش داشته باشند. ارزیابی اولیه قلبی با کمک تست ورزش برای مشخص کردن پاسخ بدن بیمار به ورزش ضروری است. سپس همانگونه که مقدار دارو برای بیمار تعیین می شود، باید میزان ورزش مانند شدت، نوع و حجم تمرین (ساعت یا دقیقه تمرین در هفته) نیز تجویز شود.

محققان می گویند که تعیین شدت و حجم ورزش برای بالا بردن مزایای فعالیت بدنی و در عین حال جلوگیری از درد عضلانی، خستگی و اختلالات خواب بسیار مهم است. استمرار درمان مانعی برای ورزش نیست، ولی به بیماران توصیه می شود، پیش از انجام هرگونه ورزش یا فعالیت جدید با پزشک خود مشورت کنند.

تاکنون ۱۳۰ راهنمایی‌ های خاص ارائه شده است، برای مثال بیماران با میزان کم هموگلوبین باید از فعالیت های با شدت زیاد خودداری کنند. کسانی که سطح پلاکت خون (دسته ای از سلولها در خون که برای انعقاد خون لازم هستند) در آنها کم است، نباید ورزش‌ هایی کنند که در آن افراد به یکدیگر برخورد می‌ کند. همچنین از فعالیت هایی که می‌ تواند خطر شکستگی های استخوانی را در بیماران ضعیف بالا ببرد، باید جلوگیری شود.

علاوه بر این، تنگی نفس و خستگی ها باید در بیمارانی که ورزش می کنند، بررسی شوند. به طور کلی پس از رفع مشکلات احتمالی، ورزش در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی می تواند با خستگی مقابله کند. خستگی عارضه ای نسبتاً شایع در بیماران سرطانی است.

محققان اذعان می کنند که فعالیت بدنی پیش از درمان، این درمان و پس از درمان سرطان می تواند اثرات بد درمان را روی سیستم قلبی عروقی خنثی کنند. علاوه بر این، ورزش می‌ تواند علائمی مانند حالت تهوع و خستگی را تسکین دهد و به جلوگیری از تغییرات ناخواسته در بدن کمک کند.

به این مطلب امتیاز دهید!
0 / 0
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن