اینترنتتکنولوژی

دانشنامه قابل اعتماد این روزهای ما

ویکی پدیای فارسی پس از دو سال از شروع پروژه ویکی پدیای انگلیسی، در ۲۸ آذر ۱۳۸۲ (۱۹ دسامبر ۲۰۰۳) فعالیت خود را آغاز کرده و با تلاش و کوشش شبانه روزی کاربران، اکنون در رده هجدهم ویکی پدیاها قرار گرفته است.

همچنین این دانشنامه بزرگترین ویکی پدیا در میان زبان های خاورمیانه و زبان های راست به چپ و بزرگترین دانشنامه فارسی محسوب می شود. گواه این ادعا شاید آمار نوشتارهای آن در زمان نگارش این متن باشد که چیزی در حدود ۵۰۶,۸۵۵ عدد بوده است.

هدف ویکی پدیا آفرینش و انتشار جهانی یک دانشنامه آزاد به تمامی زبان های زنده دنیاست. با رشد روز افزون این دانشنامه، گردانندگان آن در بنیاد ویکی مدیا چندین پروژه مشابه دیگر همچون ویکی واژه، ویکی کتاب، ویکی گفتاورد، ویکی خبر، ویکی دانشگاه، ویکی سفر، ویکی داده، ویکی گونه را پدید آوردند.

ویکی پدیا دانشنامه ای اینترنتی متشکل از بیش از ۲۸۰ زبان با محتوای آزاد است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می شود و هرکس که به اینترنت دسترسی داشته باشد می تواند مقاله های داخلی آن را ویرایش کند.

ویکی پدیا دانشنامه ای است همگانی و آزاد؛ به این معنی که همه می توانند به نوشتن و ویرایش نوشتارهای موجود در آن بپردازندف البته این نوشتارها و ویرایش ها باید مطابق با اساس نامه ویکی پدیا باشد؛ به این معنا که مطالب باید بی طرفانه و بدون پایمال کردن حق نشر دیگران نوشته و منتشر شوند.

مدیریت بررسی نوشتارها توسط خود کاربران انجام می شود. کسانی که در امر تکمیل این پروژه بی پایان مشارکت و به هم زبانان خود یاری رسانده اند تا در امر گردآوری بی همتاترین دانشنامه جهانی سهمی داشته باشند.

چندی پیش پس از بروز خطای سهوی گزارشگر فوتبال در بیان اسم مهندس طراح یک استادیوم ورزشی، قابلیت تالیف آزاد و آنلاین ویکی پدیا بازتاب گسترده ای در ایران و در شبکه های اجتماعی و به تبع آن در کشورهای خارجی پیدا کرد. مساله قابل بحث این است که فرهنگ این قابلیت تا چه حدی در میان مردم لزوما یک کاربر اینترنت جا افتاده است؟

چرا که ممکن است کاربران نقش پر رنگی در صحت و سقم اطلاعات نداشته باشند اما بعضا می توانند برخی از آنها با ناآگاهی و صرفا با هدف بازی های کودکانه، از این حجم آزادی و اختیاری که این پروژه در اختیارشان قرار می دهد سو استفاده نمایند.

راه حل هایی نیز پیرامون این قضیه مطرح است؛ اینکه قابلیت ویرایش از دسترس همگان خارج شود و برای مثال فقط به دانشگاه ها یا کاربرانی که با ایمیل دانشگاهی تایید می شوند داده شود. به گونه ای که هر که از گرد راه رسید نتواند به هوای تفریح، اسمی را دستکاری کند و یا اینکه جماعتی را بخنداند.

به این مطلب امتیاز دهید!
2 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن