پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

کرونا ویروس جدید از کجا آمده است

از زمانی که نخستین بار کرونا ویروس جدید در شهر ووهان در افرادی ظاهر شد که به بازار محلی غذاهای دریایی و حیوانات رفت و آمد داشتند و مقامات تنها می‌ توانستند بگویند که این ویروس احتمالاً از حیوانات به انسان منتقل می شود.

در مطالعه جدید پژوهشگران ترادف ژنتیکی کرونا ویروس جدید با نام کووید ۱۹ را با کتابخانه ای از ترادف های ویروسی مقایسه کردند، دریافتند که نزدیک ترین ویروس های مربوط به این ویروس دو ویروس هستند که هر دو در خفاش وجود دارند. ترادف ژنتیکی هر دو این کورونا ویروس ها با کرونا ویروس جدید ۸۸ درصد مشابهت داشت، بر اساس این نتایج دانشمندان بیان داشتند که احتمالاً کورونا ویروس جدید از خفاش منشأ گرفته است، با این وجود خفاش در بازار غذاهای دریایی شهر ووهان فروخته نمی شد که این امر حاکی از آن بود که جانور دیگری که هنوز شناخته نشده است در انتقال ویروس به انسان نقش داشته است.

دست کم یک مطالعه مبنی بر آن است که این جانور واسط پانگولین است. پانگولین پستانداری مورچه خوار و در معرض خطر انقراض است با این حال اطلاعات کامل این مطالعه منتشر نشده است. این امر سبب می شود تایید این نتایج دشوار شود. پیش از این در مطالعه ای پیشنهاد شده است مارهایی که در بازارها غذاهای دریایی شهر ووهان فروخته می شوند می توانند منبع این ویروس جدید باشند البته برخی از محققان این مطالعه را نقد کردند و بیان می‌ کنند که مشخص نیست که کوروناویروس ها بتوانند مار آلوده کنند.

جدی ترین عارضه کووید ۱۹ نوعی ذات الریه است که ذات الریه جدید ناشی از کورونا ویروس نامیده شده است. نتایج مطالعه جدیدی در سال ۲۰۲۰ روی ۱۳۸ نفر از افراد مراجعه کننده به بیمارستان ووهان به دلیل این نوع ذات الریه، نشان داد که ۲۶ درصد این افراد دچار حالت شدید بیماری شدند و برای درمان نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان داشتند. متاسفانه بیش از ۴ درصد افرادی که در این بخش بستری شدند در اثر این نوع ذات الریه فوت شدند.

ذات الریه چیست

ذات الریه یا سینه پهلو التهاب ریه هاست که در اثر عفونت کیسه های هوایی در ریه ها ایجاد می شود. در اثر این بیماری کیسه های هوایی ممکن است از مایع یا چرک پر شوند که سبب بروز علایمی مانند: سرفه، تب و لرز و مشکل تنفسی می‌شود. این علائم می‌ تواند بسیار خفیف باشند که فرد به سختی متوجه آن شود و نیز می توانند به اندازه شدید باشند که بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. پاسخ بدن به ذات الریه به نوعی عامل عفونت، سن فرد و وضعیت کلی سلامت وی بستگی دارد. علامت ذات الریه می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • سرفه که می تواند همراه با خلط سبز زرد و یا حتی خلط خونی باشد.
  • تب همراه عرق کردن و لرز
  • تنگی نفس
  • نفس های سریع و کوتاه
  • کاهش اشتها کمبود انرژی و خستگی
  • درد شدید قفسه سینه هنگام نفس عمیق یا سرفه بدتر می شود
  • تهوع و استفراغ به ویژه در بچه های کوچک
  • پریشانی به ویژه در افراد مسن

ذات الریه باکتریایی شایع‌ ترین شکل ظاهری است، اما ویروس‌ ها نیز می‌ توانند سبب ذات الریه شوند. علائم ذات الریه ویروسی معمولاً طی دوره چند روزه ایجاد می شوند. علائم اولیه شامل تب، سرفه خشک، سردرد و درد عضلات و ضعف است. علائم معمولاً طی یک تا دو روز بدتر می شوند و سرفه ها، تنگی نفس و درد عضلات بیشتر می‌شوند، ممکن است تب بالا باشد و ممکن است رنگ لب ها آب می شوند.

علائم ممکن است در جمعیت های مختلف متفاوت باشد نوزادان ممکن است هیچ علامتی از عفونت بروز ندهند یا ممکن است استفراغ کنند. تب داشته باشند و سرفه کنند یا بی قرار، بیمار یا بدون انرژی باشند. افراد مسن و اشخاصی که بیماری های جدی یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند ممکن است علائم کمتر و خفیف تری داشته باشند و دمای بدن این افراد ممکن است کمتر از حد طبیعی باشد و افراد مسن که که ذات الریه دارند گاهی ممکن است آگاهی ذهنی شان تغییر کند. برای افرادی که از قبل بیماری مزمن ریوی دارند این علائم ممکن است بدتر باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 4
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن