پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

ارتباط چاقی در نوجوانی با حمله قلبی در بزرگسالی

به تازگی در مطالعه ای روی بیش از ۱.۵ میلیون پسر نوجوان ۱۸ ساله نشان داده شده است، افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بالاتر از حد طبیعی است، در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی پیش از ۶۵ سالگی قرار دارند. نتایج این مطالعه در کنگره بین المللی قلب در سال ۲۰۱۹ ارائه شد.

در این مطالعه ساکنین کشور سوئد که حدود ۱۸ سال سن داشتند و برای خدمت سربازی ثبت نام کرده بودند، تحت معاینات گسترده ای نظیر شاخص توده بدنی، فشار خون، ضریب هوشی، آزمونهای قلبی – عروقی و آمادگی جسمانی قرار گرفتند. نتایج این معاینات در پرونده زشکی هر شخص ثبت شد.

این افراد حدود ۲۶ سال پیگیری شدند تا مواردی نظیر حملات قلبی کشنده یا غیر کشنده که در پرونده آنها ثبت شده بود، بررسی شود. در این بررسیها مشخص شد که بیش از ۲۲ هزار حمله قلبی در افراد تحت مطالعه در میانگین سنی ۵۵ سال رخ داده است (حداکثر سن افراد تا ۶۴ سال در نظر گرفته شد).

همچنین مشخص شد، افرادی که دچار حمله قلبی شدند، کسانی بودند که عمدتاً شاخص توده بدنی آنهادر ۱۸ سالگی بالاتر از حد طبیعی بود. به عبارت دیگر خطر حمله قلبی در افراد زیر ۶۵ سال، با افزایش شاخص توده بدنی آنها در دوران نوجوانی ارتباط مستقیم نشان داد.

سرپرست این گروه تحقیقاتی گفت : «از آنجا که شیوع اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان همچنان رو به افزایش است، ممکن است در آینده ما شاهد آمار بالاتری از سکته های قلبی و مغزی باشیم. لازم است والدین، مدارس و سیاست گذاران برای جلوگیری از شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان اقدامات فوری انجام دهند».

به این مطلب امتیاز دهید!
0 / 0
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن