روابط اجتماعیروانشناسی

چگونه دوستان خوبی پیدا کنیم؟

پیدا کردن دوستان خوب برای بسیاری از افراد کاری دشوار است؛ در حالی که داشتن دوستان خوب در زندگی فقط جنبه سرگرمی و تفریحی ندارد. در حقیقت، دوستان خوب و با محبت میزان اضطراب را کاهش می دهند، حس خوشبختی و شادی ایجاد می‌ کنند و سلامت شما را بهبود می بخشند. دوست پیدا کردن یعنی روراست و پذیرا بودن و در عین حال استفاده از بهترین داوری ممکن درباره افرادی که مایلیم با آنها دوست شویم.

۱. به مکان‌ های اجتماعی بروید

برای ملاقات آدم های جدید و یافتن دوستان خوب باید به مکان هایی بروید که مردم با یکدیگر تعامل اجتماعی دارند. اولین قدم خروج از در منزل و ورود به دنیاست. زمانی که به مکان های مختلف می روید احتمال ملاقات و تعامل اجتماعی با مردم افزایش می یابد؛ در این حالت یعنی، شما در مسیر درست قرار دارید.

۲. در باشگاهی همچون والیبال یا شطرنج عضو شوید

در اینترنت درباره فرصتهای عضویت در چنین باشگاه هایی در محله خود جستجو کنید. به خاطر داشته باشید که شما تنها آدم این شهر نیستید که به دنبال دوست جدید می گردد. اگر مادر هستید، می‌ توانید به گروههای مادران ملحق شوید. این گونه گروه‌ ها مکانی هستند برای مادران تا درباره موضوعات مربوط به کودکانشان، مشکلات مرتبط به آنها و اقداماتشان در این زمینه با هم بحث کنند؛ با دیگر مادران وقت بگذرانند، یکدیگر را بهتر بشناسند و داستان زندگی شان را برای هم تعریف کنند.

اگر برای ادبیات ارزش قائل هستید، به باشگاه کتاب‌ خوانی ملحق شوید. وقت خود را در آنجا سپری کنید و درباره مطالبی که در هر ماه می خوانید بحث و تبادل نظر کنید.

۳. نقاط مشترک پیدا کنید

یکی از بهترین راه ها برای ایجاد رابطه آنی، پیدا کردن نقاط مشترک است. هرگاه مخاطبتان درباره موضوعی صحبت می کند که به آن علاقه دارید روی بحث تمرکز کنید.

اگر شخص مقابل قصد دارد به دیدن تئاتر برود و شما به بازیگری خاص علاقه دارید، این موضوع می‌ تواند به چیزی مثل این منجر شود؛《واقعاً؟ من دو سال قبل در ساخت این نمایشنامه شرکت داشتم! عاشق این نمایش هستم!》 نیازی نیست واکنش شما خیلی دقیق و خاص باشد؛ فقط صرف بیان علاقه مشترک تاثیر بسزایی در ایجاد ارتباط خواهد داشت.

اگر به ورزش علاقه‌ مند هستید، برای ورزش مورد نظرتان به لیگ درون دانشگاهی یا آماتور ملحق شوید. شاید جایی زندگی می کنید که فرصت فعالیت در هوای آزاد و انجام دادن پیاده روی در طبیعت، اسکی، شنا یا فعالیت هایی از این دست زیاد است. در این صورت انجام دادن منظم اینگونه فعالیت ها به شما کمک می کنند تا دیگر طرفداران فعالیت در هوای آزاد را بیابید؛ همچنین به شما کمک می کند که تندرست بمانید.

سپری کردن زمان با دوستی جدید یا کسی که برای مدتی با او آشنا شده اید، به شما کمک می کند که رابطه تان را وارد مرحله جدیدی کنید.

۴. از رسانه‌ های جمعی برای برقراری ارتباط استفاده کنید

در وبسایت اجتماعی آنلاینی مانند فیس‌ بوک عضو شوید تا اگر با کسی آشنا شدید او را به شبکه اجتماعی خود اضافه کنید. اگر هم شناخت زیادی از او ندارید با این کار می توانید فعالیت هایش را ببینید و ارتباط خود را با او حفظ کنید. آگاهی از اینکه در زندگی دوست تان چه می گذرد احتمال عمیق‌ تر شدن رابطه را افزایش می دهد. همچنین کمک می‌کند دوستی سطحی شما به رابطه نزدیک و صمیمی تبدیل شود.

۵. خود را معرفی کنید

اگر در موقعیت مناسبی قرار گرفتید و شخصی را دیدید که به نظر جالب می آید، پیش بروید و سلام کنید. اسمتان را بگویید و اندکی گپ بزنید؛ مثلا بگویید که قبلاً او را این اطراف دیده اید و فکر کرده اید بهتر است جلو بروید و خودتان را معرفی کنید.

زمانی که خود را معرفی می کنید از گزافه گویی خودداری کنید، معمولاً کم گفتن بهترین شیوه است. زمانی که بی درنگ بیش از اندازه درباره خودتان صحبت می کنید، بیش از حد خودستا و مغرور به نظر خواهید رسید. سوال بپرسید و گوش کنید، هنگامی که افراد جدیدی را ملاقات می کنید، بیش از سخن گفتن به او گوش کنید. یکباره اطلاعات را مطالبه نکنید؛ در عوض می توانید سوالی ساده بپرسید؛ برای مثال، 《شما در اوقات فراغت تان دوست دارید چه کاری انجام دهید؟》 سپس با رغبت به حرف فرد مقابل گوش کنید. مطمئن ترین راه برای همراه کردن دیگران با خود این است که شنونده خوبی باشید.

۶. موقعیت های مناسب را برای نزدیک شدن به افراد بشناسید

با قرار گرفتن در مهمانی، جشن تولد یا سایر موقعیت‌ های اجتماعی، احتمال آشنایی شما با اشخاصی که خواستار حضور افراد جدید در زندگیشان هستند بیشتر می شود. علاوه بر این زمانی که فردی سرش شلوغ است یا در حال انجام وظایف روزانه خود است، از نزدیک شدن و مکالمه با او اجتناب کنید.

هنگام نزدیک شدن به افراد اعتماد به نفس داشته باشید، اما ازخود راضی و سلطه جو نباشید. هیچ کس دوست ندارد حس کند غریبه ای او را تعقیب می کند و مورد آزار قرار می دهد.

هنگام نزدیک شدن به افراد به زبان بدن آنها توجه کنید، اگر مخاطب مستقیم به چشمان شما نگاه نمی کند یا به نظر می‌ رسد که از مکالمه اجتناب می‌ کند، او را آزاد بگذارید. هنگامی که فردی با رویی گشاده به صورت شما و به ویژه چشمانتان نگاه می کند، نشانه خوبی از اشتیاق او برای ادامه مکالمه است.

۷. بر مبنای ظاهر افراد درباره آنها قضاوت نکنید

ظاهر افراد مهم است به خصوص در برخورد های ابتدایی، اما هنگام قضاوت کردن شما باید دیگر جنبه های افراد را مد نظر قرار دهید.

فرد مقابل تان چطور رفتار می کند؟ آیا بر اساس نحوه رفتار از نظر شما آدم جالبی است؟ درباره رفتار و کردار او چه احساسی دارید؟

معمولاً دوستی های خوب به طور طبیعی ایجاد می شوند. هر دوی شما به راحتی با هم اخت می شوید، در می یابید که در کنار یکدیگر راحت هستید و با هم کنار می‌ آیید.

۸. راز های تان را با یکدیگر در میان بگذارید

هنگامی که با کسی آشنا می شوید و زمان بیشتری را با او سپری می کنید، ضروری است به خود اجازه دهید که با او درد و دل کنید و آزادانه حرف بزنید.

سعی کنید داستان های شخصی و خصوصی خود را با او در میان بگذارید. بازگو کردن تجربیات زندگی برای یکدیگر، به ویژه اگر درباره موضوعات حساس تری باشد، راهبردی مفید برای عمیق تر کردن رابطه است؛ به خاطر داشته باشید که دوست خوب بودن به معنی نشان دادن بهترین قسمت های خود و زندگی تان نیست. در واقع آنچه ما را به یکدیگر نزدیک می کند، چالش‌ها و کشمکش هایی است که همه ما در زندگی آنها را تجربه کرده‌ ایم.

به این مطلب امتیاز دهید!
3 / 4.7
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن