روانشناسیمشاوره فردی

کاهش استرس با انجام ۶ حرکت ورزشی

با تغییر سبک زندگی انسان، تغییرات زیادی به وجود می آید که یکی از آنها استرس است. بعضی افراد با یک دوش گرفتن آب سرد یا رژیم غذایی مناسب در برابر استرس مقابله میکنند. اما روشی بی خطر و سالم تر وجود دارد که میتوانید به راحتی بر اضظراب و نگرانی های خود غلبه کنید، با انجام حرکات ورزشی و خصوصا مواردی که ما در این مقاله قصد داریم خدمتتون آموزش دهیم.

۱. حرکت عقاب

این حرکت کمک میکند تا فشار، تنش و استرس از طریق پشت، شانه ها و پاها از بدنتان خارج شود. از آنجایی که حفظ تعادل در این حالت یا حرکت نیاز به تمرکز بالایی دارد، و بهبود تمرکزتان سبب خلاص شدن از هر استرسی می شود. همچنین انجام این حرکت حسی مانند یک آغوش گرم برای دست و پاهای شما دارد که میتواند احساس آرامش و خوشی شما را افزایش دهد.

صاف بایستید با بازوها در دوطرف بدن، زانوها را خم کنید، روی پای راست تعادل ایجاد کنید سپس ران پای راست روی چپ قرار دهید. پنجه های چپ را روی زمین قرار داده یا آن ها را اطراف ساق پای چپ قرار دهید. بازوها را مقابل خودتان قرار دهید و بازوی راست را زیر آرنج چپ قرار دهید ، کف دستها را به هم فشار دهید تا جایی که امکان دارد نزدیک کنید، بازوها را بالا ببرید و استخوان شانه را فشار دهید. این حالت را حفظ کنید و سپس به حالت اول برگردید و همین کارها را برای سمت چپ انجام دهید.

۲. حرکت بالا گذاشتن پاها

این حرکت بسیار ساده و تنها وسیله ای که احتیاج دارید یک دیوار است. (در صورت حرفه ای بودن به دیوار احتیاجی نیست.) این حرکت برای اضطراب و متورم شدن قوزک بسیار متناسب است. قرار دادن پاها به سمت بالا روی دیوار باعث بهبود جریان خون به قلبتان می شود. حتی میتوان گفت این حرکت باعث کاهش روند پیری می شود.

برای انجام، پاهای خود را جفت کرده و به دیوار تکیه دهید طوری که نیم تنه شما ۹۰ درجه زاویه داشته باشد. تنها کاری که باید انجام دهید نگه داشتن پاها در ۲ الی ۳ دقیقه است.

۳. حرکت محراب

ساعت هایی که صرف اسکرول تلفن هوشمند خودتان میکنید یا به تبلت برای جستجوی معاملات لحظه آخر ضربه می زنید می تواند منجر به گرفتگی شانه ها و درد پشت شود. حالت محراب با کشش گردن، شانه و پشت، شمارا از این درد رها می کند و عضلات شمارا به طیف وسیعی از حرکات وادار می کند. بعلاوه به این حالت نیرو دادن میگویند که به این معنی است که شما برای کسب کمی جذابیت باید چند کار دیگر را به فهرست خودتان اضافه کنید.

چهارزانو روی زمین بنشینید (می توانید روی صندلی هم بنشینید و یا پشت میز کارتان این حرکت را انجام دهید.) بازوهایتان را روی سرتان بیاورید، آرنجها را کنار گوشتان قرار دهید و انگشتهایتان را در هم قفل کنید دست های خودتان را بچرخانید طوری که کف دست شما رو به سقف باشد. با بالا بردن دست ها شانه هایتان را پایین بیاورید و آزاد کنید.

۴. حرکت استراحت

این حرکت را به عنوان حرکت آرامش بخش یا “تمدد اعصاب” معرفی میکنند. همان طور که با شنیدن نام این حرکت میتوانید حدس بزنید، در این حالت باید به پشت و صاف دراز کشیده و چند دقیقه به همین حالت بمانید. مزایای این حالت آنقدر زیاد است که نمی توان به همه ی آنها اشاره کرد. برخی از مزایای این حالت عبارتند از: آرام کردن سیستم عصبی سمپاتیک، کمک به کاهش فشار خون، تسکین دادن فشار و گرفتگی عضلات بدن و به چالش کشیدن ذهن به منظور رهایی از افکار.

این حرکت را با خوابیدن به پشت روی زمین آغاز کنید. اگر نیاز بود میتوانید یک بالش یا پتوی ضخیم را زیر زانوها یا سرتان قرار بدهید. دست ها و پاهایتان را با زاویه ی حدوداً ۴۵ درجه از هم بازکنید. کف دست ها رو به آسمان باشد و هیچ فشاری به پاهایتان وارد نکنید. کمر صاف باشد، روی ستون فقرات فشار نیاورید و فقط روی تنفستان تمرکز کنید.

۵. حرکت بچه

حرکت بچه یکی از اصلی ترین و مؤثرترین حرکات یوگاست. این حالت خوابیده با کشش پشت، برای سیستم عصبی و لنفاوی شما مفید است این حرکت یکی از حرکات کلیدی یوگاست که میتوانید در هرجایی که هستید برای از بین بردن استرس انجام دهید. این حرکت بسیار تجدید یا مسترد کننده است. این حرکت شما را به یاد دوران بچگیتان می اندازد و به ما اجازه می دهد تا به درون خودمان فرورویم.

۶. حرکت جسد

این حرکت برای از بین بردن استرس، خستگی و افسردگی خفیف شناخته شده است. این حرکت با تغییر جریان
خون در سراسر بدن، برای رهایی از استرس مفید است به خصوص زمانی که زانوها کمی خم شوند.

صاف بایستید و درحال یکه پاها کمی از هم فاصله دارند، به آرامی خم شوید. بالاتنه را به پایین ببرید و پشت ساق پا را با دست هایتان بگیرید. در این حالت کمی توقف کنید تا تنش ایجاد شده در ستون فقرات و عضلات همسترینگ برطرف شود. اگر میخواهید تمرکز بیشتری روی ستون فقرات داشته باشید، زانوهایتان را به آرامی خم کنید. اگر می خواهید روی عضلات پشت ران تمرکز بیشتری داشته باشید، زانوهایتان را صاف نگه دارید. در این حالت به مدت ۳ تا ۴ تنفس بمانید و یک تا ۲ دقیقه حرکت را تکرار کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 4
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن