پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

کاهش درد با فشردن دستها

مطالعه جدیدی نشان می دهد گرفتن دست نزدیکان به طرز معجزه آسایی دردهای فیزیکی را کاهش می دهد. در تحقیقی که به همکاری چند مرکز دانشگاهی معتبر دنیا مانند دانشگاه کلورادو و انستیتو پاستور فرانسه صورت گرفته است، محققان به این نتیجه رسیده اند که هنگامی که ما دست بکدیگر را می گیریم، مغزهایمان با هم هماهنگ می شود؛ همچنین عشق و علاقه به شخصی که درد را تحمل می کند تلقین می شود. این مطلب دلیل اصلی التیامی است که در این حالت صورت می گیرد.

پدیده ای تحت عنوان «هماهنگی بین افراد»، وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که اشخاص بازتابی از حالات فردی شوند که با وی همراه اند. در این موقعیت الگوهای تنفسی، ضربان قلب و امواج مغزی این اشخاص با یکدیگر هماهنگ می شوند.

سرپرست محققان فوق، پروفسور گلدستون ذکر کرده است که این ایده وقتی سراغ من آمد که دردهای همسرم حین زایمان، با نگه داشتن دست هایش در دست های من کاهش یافت.

او از ۲۲ زوج که دست کم یک سال کنار هم زندگی کرده اند در آزمایش خود استفاده نمود و موقعیت های متفاوتی را برای آن ها در نظر گرفت. این موقعیت ها در حالی اجرا می شد که بر سر آن ها کلاه های خاصی برای ثبت امواج الکتریکی مغز گذاشته شده بود. امواج مغزی این زوج در حالات مختلفی نظیر حالتی که تماس فیزیکی نداشتند، دست هایشان در دست یکدیگر بود یا در اتاق های جداگانه بودند، ثبت شد.

نتایج نشان داد که حتی در کنار هم بودن برای هماهنگی مغزی کافی است و این هماهنگی با برقرار گرفتن دستانشان در دست هم افزایش می یابد. اما هنگامی که یکی از دو زوج شرکت کننده درد داشته باشد و فشردن دستی در کار نباشد، هماهنگی مغزی کاهش می یابد و همین اتفاق برای الگوهای ضربان قلب و تنفس نیز رخ می دهد.

پروفسور گلدستون گفت: «به نظر می رسد که درد در مجموع هماهنگی بین فردی را کاهش می دهد و تماس فیزیکی به وجود آمده در گرفتن دست های یکدیگر، این هماهنگی را برمی گرداند.»

به این مطلب امتیاز دهید!
1 / 5
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن