پزشکی و سلامتپیشگیری و درمان بیماری ها

کلسترول بالا محافظ مغز ما در کهنسالی!

کلسترول در سنین بالا اهمیت بیشتری می یابد
مطالعه جدیدی به این نکته اشاره دارد که افراد سالمند با کلسترول بالا، احتمال کمتری دارد که به زوال عقل و کاهش قدرت ذهنی دچار شوند. محققان ۱۸۹۷ نفر در محدوده سنی بین ۷۵ تا ۹۵ سال را بررسی کردند.

پژوهشگران دریافتند از میان افراد فوق کسانی که در محدوده سنی ۸۵ تا ۹۴ سال قرار دارند و سطح کلسترولشان از میان سالی بالا بوده، به طور میانگین ۳۲ درصد کمتر به زوال عقل، آلزایمر و کاهش حافظه دچار می شوند.

محققان گزارش دادند که اثر محافظتی کلسترول بر توانایی ذهنی، در شرکت کنندگانی مشاهده شد که ۸۵ سال سن داشتند و تا ۹ سال دیگر (بیشترین سنی که تحت پوشش این مطالعه قرار گرفت) این اثر استمرار داشت.

محققان خاطر نشان کردند افرادی که سطح کلسترول بالایی داشتند، داروهای استاتین مصرف نمی کردند که کلسترولشان کاهش یابد. پژوهشگران اذعان داشتند که این یافته در ظاهر با نتایج پیشین درباره مضرات کلسترول متناقض است؛ ولی به واقع تناقضی وجود ندارد.

در واثع LDL که کلسترول نوع بد فرض می شود، مغز را در سن بالا محافظت می کند، شاید افزایش میزان استاتین ها در پاره ای از موارد، بالا رفتن میزان ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را توجه کند!

به این مطلب امتیاز دهید!
0 / 0
برچسب ها

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن